Teoretycznie o National 3 Peaks Challenge

Nie masz czasem wrażenia, że żyjemy w czasach, w których wszystko zdaje się być wyzwaniem? Dla jednego poranne wstawanie to forma wyzwania (oj potrafię spać długo, przyznaję), dla drugiego zmiana nawyków żywieniowych, utrzymanie dystansu do napojów wyskokowych, a dla innego zmiana pracy czy przeprowadzka do obcego kraju. Pamiętasz jak jeszcze niedawno słynny na cały świat był challenge z oblewaniem się lodowatą wodą? Mimo nominacji nie miałam najmniejszej ochoty brać w tym udziału. Może brak mi poczucia humoru, a może dystansu? Zastanowię się nad tym później.

Szkockie obrazy
Szkockie obrazy

Osobiście jestem miłośniczką wyzwań. Studia w Moskwie? Proszę bardzo. Wyjazd do pracy za granicę? Kto tego teraz nie robi. Program wymiany zagranicznej w Czechach? Nie widzę problemu. Staż na uniwersytecie w Porto? Nie ma sprawy. Lubię zdrowe wyzwania! Jeden z moich angielskich znajomych nazwał mnie adrenaline junkie. Ja, uzależniona od adrenaliny? Nie wiedzieć dlaczego na twarzy pojawił mi się głupi uśmieszek. Cóż. Odebrałam to jako komplement.

Gdzieś, kiedyś, jakoś miałam przyjemność rozmawiać z kimś na temat nudy i brzydoty życia w Milton Keynes. Osoba ta, poświęciła dużo swojego czasu na wszelkiego typu wędrówki i wspinaczki. Stwierdziła, że to czas najwyższy wyrwać się z tego smutnego (jak nie powiem co) miasta. Podpowiedź była taka: 3 Peaks Challenge. Jedno muszę stwierdzić. Nie lubię czegoś nie wiedzieć, więc głodna wiedzy moja dusza zaczęła się zastanawiać.

W drodze

Czym jest  National Three Peaks Challenge?

Jest to rodzaj grupowej, bądź indywidualnej wyprawy, która ma na celu zdobycie trzech najwyższych szczytów Wielkiej Brytanii. Należą do nich:

  • Snowdon (1085 m n. p. m.) w Walii
  • Scafell Pike (978 m n.p.m.) w Anglii
  • Ben Nevis (1344 m n.p.m.) w Szkocji

Całe przedsięwzięcie nie powinno przekraczać doby.  Trasa między poszczególnymi szczytami powinna być pokonana samochodem, a na szczyty wchodzi się dostępnymi szlakami turystycznymi. Droga od szczytu walijskiego do szkockiego to około 620 kilometrów, a na wejście i zejście trzeba poświęcić około 12 godzin. Ale to oczywiście jedna wielka teoria.

Angielski pejzaż
Angielski pejzaż

Taka wycieczka często połączona jest ze zbiórką pieniędzy na określony cel, ale charytatywny charakter to kwestia wyboru. Nie istnieje żadna instytucja potwierdzająca odbycie tego dystansu w określonym czasie, a jej uczestnicy bardziej skupieni są na osiągnięcie celu dla własnej satysfakcji.

Wyzwanie to cieszy się ogromną popularnością. Podobno w 2003 roku trasę pokonało ponad 29 tysięcy osób. Wyprawę można podjąć w dowolnym okresie roku, jednak nie poleca jej się w weekendy i miesiące letnie, a grupa jej uczestników nie powinna przekraczać 200. Istnieje kilka odmian tego wyzwania i są to między innymi:

Walijskie widoki
Walijskie widoki

Jak mi poszło, bo rzeczą oczywistą jest to, że musiałam to zrobić? O tym już niedługo!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
trackback

[…] Wziąć udział w 3 Peak Challenge […]