Kulinarne gwiazdy Wielkiej Brytanii

Gotowanie jest na topie i to trzeba przyznać. Kucharze prześcigają się w nowych technikach i odkrywają na nowo zapomniane przepisy.  Dzięki swojemu doświadczeniu kulinarnemu, perfekcyjnej znajomości produktów i nowych stylów przyrządzania najwymyślniejszych nawet potraw – znani są na całym świecie.

Kunsztownie i z gustem podawane talerze cieszą (nie tylko) oczy gości, ale i zyskują uznanie krytyków zdobywając kolejne gwiazdki u specjalistów Michelin. Kontrowersyjni, słodcy, innowacyjni i bardzo znani.

Przedstawiam kulinarne gwiazdy Wielkiej Brytanii – moje top 5:

1. Kucharz z piekła rodem

Tak się o nim mówi i to w dodatku na całym świecie. Gorgon Ramsay, znany z występów w wielu kulinarnych show takich jak: Kuchenne koszmaryHell’s Kitchen, Ku… jak kucharz. Kontrowersyjna osobowość telewizyjna znana z ostrego przeklinania w swoich programach. Jednak oprócz soczystego słownictwa może pochwalić się wielkim autorytetem, kilkoma gwiazdkami Michelin dla swoich restauracji, a magazyn Forbes wylicza, że jest on najlepiej zarabiającym kucharzem na świecie z dorobkiem 38 milionów dolarów.

 Zapraszam na Instagram mojego ulubionego szefa kuchni 🙂

2. Klasyk-modernista

Tom Kerridge to szef kuchni, który odbywał swoją praktykę głownie w Wielkiej Brytanii, za to w bardzo renomowanych restauracjach. Sam opisuje swoje dania jako nowe brytyjskie smaki klasycznej kuchni. Prowadzi pub The Hands and Flowers, który dał mu w 2005 roku przepustkę do świata Gwiazdek Michelin. Od 2013 prowadzi swój autorki program na kanale BBC Two zatytułowany Tom Kerridge’s Proper Pub Food.

Warto pooglądać!

3. Ulubiony Jamie

Jamie Olivier jest postacią wręcz ubóstwianą przez Brytyjczyków (i nie tylko). Restaurację sygnowaną jego nazwiskiem znajdziemy niemal w każdym większym mieście na Wyspach. Gotował we Francji, Australii, Włoszech i Ameryce. Preferuje kuchnię świeżą, często opartą na ekologicznych produktach, a jego pseudonim to Nagi Szef. W swoich programach kulinarnych pokazuje, jak ugotować coś pysznego nie mając dużo czasu. (15 minut Jamiego, 30 minut Jamiego).

Jedno z moich ulubionych dań i tylko kilka sekund cennych instrukcji!

4. Słodka Królowa

Nigella Lawson to bez wątpienia mistrzyni w kuchni, a na dodatek bardzo… apetyczna. Uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet brytyjskiej kuchni. W polskiej wersji BBC można zobaczyć jej kulinarny kunszt w programie Po prostu Nigella, w którym będziemy odkrywać, jak wielki wpływ może mieć gotowanie na nasze samopoczucie. Kąśliwi krytycy często naśmiewają się z przesadnego wręcz seksapilu prezentowanego przez szefową kuchni przed kamerami jej kulinarnych show, co jednak nie umniejsza jej talentu w przyrządzaniu pysznych potraw.

 Jest tu na czym oko zawiesić!

5. Kuchenny inżynier

Specjalizujący się w kuchni molekularnej Heston Blumenthal uważany jest za swoistego alchemika kulinarnego. Doskonale zna się na procesach biochemicznych zachodzących podczas gotowania. Trudno uwierzyć, że jeden z najznakomitszych i najbardziej znanych kucharzy Wielkiej Brytanii jest samoukiem, którego na początku kariery (w wieku lat szesnastu) odsyłano z kwitkiem z kolejnych restauracji, w których chciał pracować. Teraz jego restauracja The Fat Duck posiada trzy Gwiazdki Mishelin i jest uznawana za jedną z najlepszych na świecie. Gotował dla samej Królowej, więc czego chcieć więcej?

 Na tutejszym Insta jest pysznie!

*tekst mojego autorstwa, wcześniej widoczny w innym źródle. Zdjęcia szefów kuchni osadzone z ich oficjalnych kont na Instagramie 🙂

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o