Co ciekawego znajdziesz w Milton Keynes

Milton Keynes to przedziwne miasto. Daleko mu do typowego, angielskiego zakątka. Z jednej strony pełno tu zimnych, szklanych i nowoczesnych budowli, z drugiej zaś w krajobraz wtopiły się małe, ciepłe i stare kamieniczki.

Milton Keynes jest miastem, które powstało oficjalnie w styczniu 1967 roku, a jego nazwa pochodzi od jednej z wsi, która teraz wchodzi w jego skład. Powodem założenia sztucznego miasta, była rosnąca populacja Wielkiej Brytanii po II Wojnie Światowej. Miasto, które dziś zamieszkuje około 250 tysięcy mieszkańców,  położone jest w hrabstwie  Buckinghamshire, znajduje się w połowie drogi miedzy Londynem i Birmingham, Oxfordem i Cambridge.

W mieście znajdziesz też piękne miejsca na spacery wzdłuż kanałów..
W mieście znajdziesz też piękne miejsca na spacery wzdłuż kanałów..

Ciekawym faktem jest, iż MK uznano jednym z najlepiej i najszybciej rozwijającym się gospodarczo miastem południowej części kraju. Tu swoje siedziby mają m.in. Suzuki, Argos, Mercedes-Benz, Volkswagen, Domino’s Pizza. W mieście pełno jest magazynów, które prężnie się rozwijają i potrzebują chętnych do pracy rąk.

Jednak nie samą pracą żyje człowiek, czyż nie? Dlatego warto wiedzieć, że jest tu też parę miejsc, które można odwiedzić dla czystej radości, w ramach spaceru, z chęci podniesienia poziomu adrenaliny i poprawy samopoczucia. Co to za miejsca?

1. Bletchley Park

Jest to posiadłość, która była siedzibą brytyjskich kryptologów z czasów II Wojny Światowej. Z początkiem wojny w doskonale do dziś zachowanej wiktoriańskiej willi stacjonowało 150 kryptologów, a do roku 1945 dostawiono w pobliżu posiadłości drewniane baraki, w których łącznie pracowało około 10 tysięcy ludzi. Odczytywano tam szyfrogramy powstałe na niemieckich Enigmach, maszynach szyfrujących. Każdy miłośnik historii znajdzie tu coś dla siebie. Bilety można nabyć na miejscu lub przez Internet, a ich ceny wahają się miedzy 10£ a 40£. Wejściówka będzie ważna przez cały rok od pierwszego wejścia na teren Bletchley Park.

Park otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok:

  • zimą placówka otwarta jest miedzy 9.30 a 16.00 (1 listopada-28 lutego),
  • latem  od 9.30 do 17.00 (1 marca-31 października),
  • wyjątki to 24-26 grudnia i 1 stycznia.

2. Airkix

To tunel aerodynamiczny, który śmiało można polecić miłośnikom adrenaliny. Znajduje się w samym centrum miasta, w budynku centrum handlowego Xscape i był jednym z pierwszych tego typu atrakcji w Wielkiej Brytanii. Prędkość stymulującego wiatru dochodzi tam do 165 m/h.

Uczyć się latać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 22.00, a w soboty, niedziele i święta miedzy 8.00 a 22.00. Ceny zależne są od rodzaju i długości wykonywanych skoków, a także godziny w których są oddawane (im wcześniej rano tym taniej) i wahają się od 29.99£ do nawet 699£ za bilet grupowy VIP.

A ja się uczę latać tak, a Ty?
A ja się uczę latać tak, a Ty?

3. Snozone

Kryty stok narciarski znajduje się w tym samym budynku co Airkix MK. Można tu pojeździć na desce, czy nartach, wypożyczyć i kupić sprzęt, nauczyć się jazdy od podstaw, bądź zorganizować przyjecie urodzinowe. Kiedy?

  • w sezonie między październikiem a kwietniem można zjeżdżać od 9.00 do 23.00 siedem dni w tygodniu,
  • od maja do września od 10.00 do 22.00 od poniedziałku do środy, w czwartek i piątek od 10.00 do 23.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 22.00.

4. Woburn Safari Park

Znajduje się już poza miastem. Najprawdziwsze safari, na którym zobaczyć można lwy, niedźwiedzie, małpy, tygrysy, zebry i wiele innych. Park w swojej ofercie ma przejazdy kolejką, pływanie łódkami po jeziorze, park linowy. Safari otwarte jest codziennie miedzy 12 lutego a 25 października w godzinach 10.00-18.00. Bilety taniej kupimy przez Internet, w cenach od 13,99£ za dziecko miedzy 3 a 15 rokiem życia, a dorosły za wstęp zapłaci 21,99£.

5. Bounce

Park trampolinowy znajduje się przy 1 Peverel Drive na Bletchley i jest pierwszym tego typu obiektem w Wielkiej Brytanii. Jest to ogromny plac zabaw o powierzchni 22 tysięcy stóp kwadratowych. Skakać i spalać kalorie można powyżej trzeciego roku życia. Za godzinę zapłacimy 9,99£.

A Ty masz swoje ulubione miejsce w MK? Podziel się!

A tu znajdziesz mały przewodnik po małych knajpach MK.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o