Bary w Brnie – część trzecia

Bary w Brnie to trzecia i ostatnia część przewodnika po tamtejszych knajpach.Tym razem zabiorę Cię do starego browaru i na pyszną golonkę.

Brno, zaraz po Pradze, jest drugim co do wielkości miastem w Czechach. Znajduje się tam sześć uniwersytetów, a to oznacza ogromną liczbę studentów. Zarówno dla nich, jak i dla licznie przyjeżdżających tam turystów, kulinarna i barowa mapa miasta jest pełna miejsc, które śmiało można odwiedzać. Co tym razem na niej umieściłam? Przekonaj się!

1. Starobrno – Mendlovo nám. 20

Starobrno to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piwnych marek w Czechach, a i nawet poza granicami. Od roku 2009 należy do grupy Heineken i znana jest z produkcji ponad miliona hektolitrów piwa rocznie! Myślałam, że mam bujną wyobraźnię, ale jakoś nie mogę tego faktu ogarnąć. W Brnie tradycja wyrabiania piwa sięga 1325 roku i jeśli chcesz o jego historii dowiedzieć się więcej, to gorąco polecam wybrać się właśnie tam na małą wycieczkę.

Ja miałam tam zajęcia z przedmiotu czeskie życie i kultura (jak dobrze być studentką i mieć tak ciekawe zajęcia, czyż nie). Koszt to 100 CZK (16 PLN), a w tym przewodnik, wycieczka po browarze i degustacja 2 rodzajów piwa! Sama knajpa jest bardzo nowoczesna i widać to i w środku i na talerzach. Jeśli w Brnie będziesz krótko, to zdecydowanie polecam, bo dowiesz się dużo o historii tego miejsca i dodatkowo ugasisz pragnienie.

Tu znajduje się również małe muzeum piwa

2. U Dřevěného vlka – Zelný trh 318

To steakový a pivní bar i tego chyba wyjaśniać nie muszę. Osobiście dla mnie bardziej na piwo. I chociaż zakąski do piwa mają dobre, to jakoś mi atmosfera tego miejsca nie pasowała do kosztowania tradycyjnej czeskiej kuchni. Bar zazwyczaj zapełniony jest studentami, szczególnie w godzinach wieczornych. Miejsce to znajduje się przy jednej z głównych ulic miasta (Masarykova), niedaleko Placu Wolności. Serwują tu bardzo dobre ciemne piwo.

Klimatyczna knajpa w podziemiu

3. Stopkova Plzeňská Pivnice – Česká 163

Jeśli miałabym opisać to miejsce jednym zwrotem, byłby to zwrot: na bogato! Dlaczego? Z jednej strony ze względu na ceny, a z drugiej na klimat. Panowie kelnerzy śmigają tu ubrani bardzo odświętnie, opiekę nad klientem traktują bardzo poważnie (będzie Pan zadowolony), a jedzenie serwują bardzo doniośle. Miło czasami w Czechach poczuć, że jednak kogoś praca w restauracji obchodzi, bo z serwisem często jest u nich na bakier, więc kolacja tam, to miła odmiana.

Na początku przeglądając menu, doszłam do wniosku, że ceny są trochę wysokie, ale jak zobaczyłam porcje, jakie tu serwują, byłam pod wrażeniem. Moja golonka była tak wielka, że choćbym dwa dni nie jadła, to i tak nie dałabym rady! A cena? 269 CZK, czyi niecałe 45 PLN i obiad dla dwojga. Dodatkowo polecam pieczoną kaczkę z knedlikami, czerwoną i białą kapustą, udziec gęsi w jabłkach z knedlikami (189 CZK to około 30 PLN) i panierowany sznycel szefa kuchni z sałatką ziemniaczaną (209 CZK, 35 PLN). Dobrze tu gotują!

Najlepsza golonka w całym mieście

4. Potrefená Husa – Starobrněnská 334/3

Lubiłam to miejsce, szczególnie jak było trochę cieplej, a na dworze rozstawiano stoliki. Przyjazna atmosfera, dużo młodych ludzi na około. Oprócz ogromnego wyboru piwa Staropramen, śmiało mogę polecić tu zupy, a w szczególności rosół na wołowinie i zupę czosnkową (jeśli planujesz całowanie, to może być średnio). Tu w tygodniu drzwi zamykają się o 23, a w niedzielę o 24, także długo się tam nie posiedzi. Kilka restauracji o tej samej nazwie znajdziesz w Pradze.

W tej okolicy znajdziesz bar na barze

Polecam także przeczytać pozostałe części, bo można wybrać coś dla siebie:

5 najlepszych barów w Brnie – część pierwsza

Czeskie piwo i najlepsze bary w Brnie – część druga

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o